Zayıflama Egzersizleri Nasıl Olmalı?

Egzersiz yapmak vücutta istenilmeyen yağların yakılmasına yardımcı olarak, zayıflamayı kolaylaştırır. İnsanın daha zinde ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi için yapılan egzersizler, bedeni güçlendirerek insanın dayanıklılığını arttırır. Gün içinde daha fazla fiziksel aktivite yapan veya sporla uğraşan kişilerin daha fazla mutluluk hormonu salgıladığı bilinir. Aşağıda gün içerisinde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizleri sizin için derledik.

Çömelme Hareketi

Kadınları hızlı bir şekilde forma sokan bir harekettir. Bu hareket için bacakları kalça genişliğinde açmak, kolları öne uzatmak, vücudu dik tutmak ve dizleri koltuğa oturur gibi kırıp eğilip kalkmak yeterlidir. Her seferinde 7-8 kez hareket tekrar edilmelidir. Bu hareket kalçanın ve dizlerin sıkılaşıp, kasların güçlenmesini, buralardaki fazla yağların erimesini sağlayacaktır.

Köprü (Kalça Kaldırma) Hareketi

Sırt üstü yere yatıp, ayak tabanları yere basacak şekilde dizleri kırıp yapılan bir harekettir. Yani sırt, kalça ve ayaklar yere yapışık, dizler yukarıda tutulur. Kollar iki yandan vücuda paralel uzatılır, avuç içleri yere basacak şekilde tutulmalıdır. Bu durumdayken ayaklardan güç alarak, sırt, karın ve kalça bölgesi mümkün olduğunca yukarı kaldırılır. Bu işlemi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkı tutmaya çalışın. Yukarı kaldırılan gövde yavaş yavaş eski pozisyona getirilerek sırt tekrar yere dayandırılır. Her defasında 3 set olmak üzere 5-10 kez tekrar edilebilir. Bu hareket sadece karın ve kalça bölgesi için değil, sırt ve alt bacak bölgeniz için de faydalıdır.

Şınav

Şınav hareketini bilmeyen yok gibidir. Bu hareket omuz, göğüs ve kollarımızı şekillendirmek için idealdir. İlk başlarda zorlanabilirsiniz. Zamanla vücut alıştıkça yapmanız kolaylaşacaktır. Yüzükoyun yere yatılır ve eller yardımıyla yere tutunarak sırt ve omuzlar yukarı kaldırılır. Adeta üst taraf bir kedi pozisyonuna getirilir. Bu hareketi daha kolay yapabilmek için dizlerden itibaren ayaklar da yukarı kaldırılabilir. Bu şekilde ellerin yardımıyla dirsekler kırılarak yukarı inip kalkılır. Yine 3 set olmak üzere 5-10 kez tekrarlanabilir.

Mekik

Bu harekette ise yere sırt üstü yatılır. Yine dizler kırılır vaziyette tutulursa hareketi yapmak daha kolaylaşacaktır. Parmaklar birbirine geçirilerek başın arkasında, ensede birleştirilir. Bu şekilde ellerden güç alarak sırt yerden kaldırılıp indirilir. Karın yağlarını eritmenin en etkili yolu mekiktir. Mekik 3 set olarak yorulana kadar yapılabilir. Aralarda dinlenmek gerekir.

Bu tarz egzersizler sizi hem zayıflatıp forma sokacak, hem de zinde ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır.