Türkiye Otelleri

Türkiye’de son zamanlarda yaz turizmi, yönünü giderek kış turizmine de çevirmektedir. Turizmde, bu anlamda tüm sezona yayılmaya çalışılması, oteller bakımından çok büyük önem arz etmektedir.

Kış turizminin popüler olması ile kış sezonlarını istenilen doluluk seviyesinde geçiren oteller, 2018-2019 kış turizminden getirilerini önceki yıllara göre nispeten daha tatmin edici bulduklarını bildirmişlerdir. Özellikle kayak turizmine çok elverişli olan ülkemizin, bu konuda dünya çapında kendini tanıtması, oteller açısından gelirlerin çok daha fazla artmasına yol açacaktır.

Oteller Ülkesi

Otellerimiz dünya genelinde tanınmaktadır. Bu anlamda, dünyanın en iyi otellerine ödül veren ”QUALITY MANAGEMENT AWARDS” tarafından Kapadokya’daki Kaya Kapı Premium Caves en iyi kalite ödülüne, ayrıca TripAdvisor sitesi tarafından da dünyanın en lüks oteli unvanına layık görülmüştür.

Bu otel için bulunduğu mahalle bile baştan aşağı restore edilmiştir. Bu ve buna benzer birçok otelimizin dünya çapında ödülleri bulunmaktadır. Bu tip tarihi yörelerimizde, kültürümüzü ve tarihi dokuyu yaşatacak oteller yapabilmemiz durumunda, turistleri ülkemize çok daha fazla çekebiliriz. Bu ise ülkemiz adına turizmi tüm mevsimlere yaymamız da en etkili yöntemlerden biri olabilir.

Turizm gelirleri yüksek olan ülkeler incelendiğinde, tüm yıl boyunca yüksek düzeyde turist çektikleri gözlenmektedir. Bu anlamda çok yetersiz olan ülkemizin, çözmesi gereken çok fazla problem vardır. Örnek vermek gerekirse, tüm dünyadan turist çeken Paris kentine yıllık bazda gelen turist sayısı, ülkemize gelen toplam turist sayısından çok daha fazladır.

Biz halen, ”Turist sayısı bir önceki yıla göre şu kadar arttı.” gibi söylemlerde bulunurken, ülkeler turizm gelirlerini her yıl katlamaktadır. Ülkemiz coğrafyasının ve tarihi güzelliklerinin hiç bir ülkede olmadığı ve dünyanın en eski medeniyetlerinin bu topraklarda bize bıraktığı miras düşünülürse, turizmde istenilen seviyelere şimdiye kadar çıkamamış olmamız gerçekten de ilginçtir.

Ülkemiz adına devletin ve turizm aktörlerinin, bu anlamda çok daha fazla reklam ve pazarlama çalışması yapması gerektiği aşikardır. Çünkü yapılan araştırmalar, halen birçok firmanın gelirlerinin yüzde 10’unu reklam ve pazarlama gelirlerine aktarmadığını göstermektedir.

Gelişmiş ülkelerde ise, firmalar gelirlerinin hatırı sayılır bir bölümünü reklama ayırmaktadır. Devletimizin, ülke gelirlerini artırmak ve ülkeye döviz getirisi sağlamak için bütçeden çok daha fazla pay ayırması gerekmektedir.