Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcuların antreman öncesi ve sonrasında beslenme şekilleri önem arz taşır. Özellikle kas gelişimi hedefleyen sporcular, hem yiyeceklerden günlük aldıkları ortalama kaloriyi, hem de makro ve mikro besin değelerini takip etmelidir.

Beslenme şekilleri sporculara göre ufak farklılıklar gösterebilir. Fakat genellikle kas yapısının kendini yenileyip onarabilmesi için yeterli miktarda protein ve karbonhidrat almanın önemi son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yapılan spor dalında daha başarılı olabilmek, yorgunluğu azaltmak için dengeli beslenmek son derece önemlidir.

Karbonhidratlar ihtiyaç duyulan enerjinin seri bir şekilde sağlanması için alınması gereken gıdalardır. Ekmek, pirinç, bulgur, makarna, patates, fasulye ve benzeri gıdalar karbonhidrat deposu olarak bilinmektedir. Antreman öncesi yeterli enerji depolamayan bir sporcu yakıtsız bir arabaya benzetilmiştir. Bir de sporcunun boy ve kilosuna göre ihtiyaç duyduğu günlük miktarı alması gerekir. Bu miktar kilo başına günlük 3-4 gram karbonhidrat olarak hesaplanmıştır. Örneğin 70 kg. ağırlığında bir kişi günlük 245-280 gram karbonhidrata ihtiyaç duyar.

Diğer önemli bir besin çeşidi de proteinlerdir. Protein nelerde bulunur diye sorulduğunda ilk akla gelen kuşkusuz kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, peynir, yoğurt, soya, kuru baklagiller gibi gıdalardır. Günlük protein ihtiyacı kilo başına 1,5 gram proteindir. Yani 70 kg. lık bir sporcunun günlük 105 gram protein alması gerekiyor. Proteinin fazla alınmasının vücuda herhangi bir faydası yoktur. Hatta fazla protein vücutta yağ olarak depolanır. Bir diğer sorun da eğer bir sporcu yeterli miktarda karbonhidrat almazsa vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için proteinleri kullanıyor. Bu durumda kasların güçlü kalması için alınan proteinde azalma oluyor.

Bol sıvı almak bir sporcu için çok önemlidir. Çünkü antreman yapan bir sporcu sık sık terler ve sıvı kaybı çok olur. Bu kaybı tekrar yerine koymak için su içmesi gerekir. Suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları, süt vs. gibi doğal içecekler de alınabilir. Fakat bilindiği gibi su diğer içeceklerin yanında ayrıca mutlaka tüketilmelidir.

Sporcuların beslenme saatlerini düzenli yapmaları, düzenli uyku uymaları da önem arz eder. Ayrıca doğal doping etkisi yapan besinleri burada saymadan geçemeyeceğiz. Bunlar: Yulaf, badem, kuru üzüm, somon , kahve, zencefil ve su.