Parklardaki Spor Aletlerini Kullanmak Sağlık için Faydalı mıdır?

Son zamanlarda hemen her şehirdeki parklarda spor aletleri gözümüze çarpmaktadır. Zayıflamak ve formda kalmak isteyen insanlar bu aletlerden faydalanabilirler. Acaba bu aletleri kullanmak gerçekten herkes üzerinde aynı olumlu etkiyi yaratır mı? Herkesin ihtiyacını karşılar mı? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Toplumun bütün bireyleri ortalama olarak vücutlarının hangi bölgesinde fazlalık olduğunu bilir. Bu yüzden parktaki spor aletlerini kullanırken eritmek istediğimiz bölgede belli bir seviyede bir yanma hissi ile o bölgede hafif bir zorlanma hissedilmelidir. Bu bölgelerdeki kaslarınızı sıkarak aletin size sunduğu hareketleri yapmaya gayret etmelisiniz. Örneğin karın veya kalçaya hitap eden bir spor aletini kullanırken karnınızda veya kalçanızda hafif bir zorlanma olmalı ve o bölgedeki kaslarınızı sıkmaya çalışmalısınız.

Temel olarak bilinmesi gereken şey şudur: bir spor aletini kullanırken bilinçli kullanmak hayati bir önem taşır. Bazen parktaki bir spor aletiyle egzersiz yapmak, kapalı bir spor salonunda düzenli egzersiz yapmak kadar etkili olmayabilir.

Spor uzmanlarının belirttiğine göre bu tür spor aletlerini kullanmadan önce ısınmak için en az 15 dakika yürümek gerekir. Ayrıca bir kaldırım veya bir bank basamak olarak kullanılarak ayakların birini basamağa bastıktan sonra sıçrayarak ayaklar değiştirilir ve bu şekilde 1 dakika boyunca yapılan hareket aralarda 30’ar saniye dinlenerek 5 tur yapılabilir. Bu sayede parklardaki aletlerle yapılan egzersizler için vücut ısınmış olur.

Hangi Spor Aleti Vücuttaki Hangi Bölge için Kullanılmalıdır?

  • Bacak grubunu çalıştıran aletler çoğunlukla bacakların dayanıp düz bir platformu itmek suretiyle kullanılır. Diğer bir alette ise oturup bacakların hemen altında bulunan silindirlerin altından ayaklarınızı geçirerek bacağınızı diz seviyesine kadar kaldırdığınız bir alettir.
  • Kalçanızı çalıştıran bir alette ise ayakların bastığı pedallar mevcuttur. Bu pedallarla koşar gibi hareket yaparak bu bölgedeki yağların erimesine yardımcı olabilirsiniz. Bu harekete uzay yürüyüşü adı da verilmektedir.
  • Bisiklet aleti ise bacak ve karın kaslarını çalıştıran ve herkes tarafından kolayca kullanılabilen bir alettir.
  • Bir diğer alet ise bel yağlarının erimesi için idealdir. Yuvarlak, hareket eden bir platforma çıkılıp, tutunulacak yere tutunarak gövdeyi sabit tutmak suretiyle beli sağa sola döndürerek kullanılan bir alettir. Bu alette beli fazla zorlamamak gerekir.
  • Omuz hareketleri için yukarı doğru indirilip kaldırılan kolu tutarak kullanılan alet de faydalıdır.

Bilinçli ve düzenli kullanıldığında parklardaki spor aletleri hem zayıflamak için, hem de sağlıklı kalabilmek için faydalı olabilir.