Doğum Sonrası Zayıflama Egzersizleri

Hamilelik süresince anne adayları genellikle istenmeyen kilolar alırlar. Bu kiloları vermek doğumdan sonra bazen sıkıntı olabilir. Bebeğin bakımı ve emzirme süresince bir anne kendisi için yeterli zaman ayıramayabilir. Hamilelik esnasında vücut bazı değişiklikler geçirir. Kaslarda sarkma, gevşeme görülebilir. Doğumdan sonra vücudun tekrar eski haline gelmesini kolaylaştıracak bazı hareketler yapmak hem kasların toparlanmasına, hem de kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Hamilelikle ve doğumla büyüyüp, sarkan rahim yaklaşık 4-6 hafta sonra eski haline gelerek küçülür. Karın duvarı ve leğen kemiğindeki bağ dokusu ligamentleri gebelik boyunca yumuşar ve esner. Bu dokuların eski sağlamlığına kavuşabilmesi için de 4-5 ay gereklidir. Doğum sonrası yapılan hareketlerin bu dokuların zarar görmemesi için uygun olması gerekir. O yüzden bilinçli egzersizler yapmak çok önemlidir.

Doğum Sonrası dönem için faydalı egzezrsizler

Leğen kemiğindeki kasları kuvvetlendirmek için kegel egzersizleri yapılabilir. Bu egzersizler aynı zamanda meydana gelen ödemi engeller ve ağrıları azaltır. İleride muhtemelen oluşabilecek idrar ve gaita kaçırma sorunlarını ortadan kaldırır. Hemaroid (basur) ve hematom (kan toplanması) gibi rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.

Şimdi doğumdan sonra annelerin evde kolaylıkla uygulayabileceği bazı pratik egzersizleri anlatmak istiyoruz:

  • Sırt üstü yere yatın ve ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin. Bu durumdayken kalçanız üzerinde sağa, sola dönün. Arada bir bacaklarınızı uzatıp dinlenebilirsiniz.
  • Sırt üstü yatıp kollar yana doğru açılır. Kollar çapraz olarak üst üste getirilip soluk verilir. Kolları ağır ağır indirirken yine soluk alınır. Bu harekette nefesi ağır ağır alıp vermek önemlidir. Bu egzersiz kan dolaşımını arttırır.
  • Sırt üstü yatar vaziyetteyken bir bacak elin yardımıyla göğse doğru çekilir. Sırt ve kalça sıkıca yere bastırılır. Dinlendikten sonra aynı hareket diğer bacakla da yapılır.
  • Yine sırt üstü yattıktan sonra dizler kırılır. Ayaklar yere basık ve kollar iki yana açık olmalıdır. Bu durumda omuzlardan destek alarak vücut yukarı doğru kaldırılır. 6’ya kadar sayılarak vücut yukarıda tutulur, sonra bırakılır.
  • Sırt üstü yatarken ayaklar birleştirilir. Baş öne doğru kaldırılır ve belden itibaren vücut öne eğilir. Eller dizlere dokunur vaziyetteyken karın içeri çekilir. Baş ve kollar indirilir.
  • Sırt üstü yere yatılır ve bir bacak dik açı oluşturacak şekilde kaldırılıp indirilir. Aynı hareket diğer bacakla tekrar edilir. Güç toplandığı anda iki bacakla aynı egzersiz tekrar edilir.